Akademia pana kleksa

“Akademia pana Kleksa”, czyli jedna z najbardziej znanych książek dla dzieci i młodzieży w Polsce!

Powieść dla dzieci i młodzieży, która zabiera swoich czytelników do magicznego świata!

Akademia pana Kleksa” to niezwykła książka dla dzieci i młodzieży, którą napisał Jan Brzechwa. Powieść ta miała swoją premierę rok po zakończeniu drugiej wojny światowej, czyli w 1946 roku. Jeśli jeszcze nie czytałeś tej książki, to nie czekaj i pozwól, aby jej autor zabrał Cię do baśniowego świata, który będziesz zwiedzał bądź zwiedzała z Adasiem Niezgódką.

Głównym bohaterem tej powieści jest Adaś Niezgódką. Chłopca cały czas prześladuje pech, jego rodzice postanawiają, więc wysłać go do Akademii prowadzonej przez niezwykle ekscentrycznego nauczyciela. W swojej akademii Ambroży Kleks uczy swoich uczniów w dosyć niestandardowy sposób, dzięki czemu mogą oni rozwinąć swoje skryte talenty i umiejętności, o których wcześniej nie mieli pojęcia.

“Akademia pana Kleksa” to ponadczasowa książka, którą powinno przeczytać każde dziecko!

Jan Brzechwa – niezwykle barwna biografia jednego z najbardziej znanych polskich pisarzy! 

Autor takich wybitnych dzieł, jak między innymi: “Oblicza zmyślone” (1926), “Tańcowała igła z nitką” (1938), “Kaczka Dziwaczka” (1939), “Akademia pana Kleksa” (1946), “Baśń o stalowym jeżu” (1947), “Na wyspach Bergamutach” (1948), “Podróże pana Kleksa” (1961) oraz “Tryumf pana Kleksa” (1965), czyli Jan Brzechwa urodził się jako Jan Wiktor Lesman w 1898 roku na Ukrainie. Pisarz był synem inżyniera kolejowego oraz wnukiem Bernarda Lesmana, który był znanym warszawskim wydawcą oraz księgarzem. Po tym, jak Brzechwa został absolwentem Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie, to postanowił podjąć studia na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów pisarz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Za swój udział w tym konflikcie Jan Brzechwa został odznaczony. Debiutem literackim pisarza, był tomik poezji zatytułowany “Oblicza zmyślone”, który swoją premierę miał w 1926 roku. Najbardziej znane dzieło autora, czyli “Akademia pana Kleksa” powstawało w czasie drugiej wojny światowej i zostało wydane rok po zakończeniu wojny, czyli w 1946 roku. Jan Brzechwa zmarł w 1966 roku. Warto również wspomnieć o tym, iż twórca tej wybitnej powieści dla dzieci i młodzieży, został odznaczony: “Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski” w 1953 roku, “Medalem 10-lecia Polski Ludowej” w 1955 roku oraz “Orderem Sztandaru Pracy I klasy” w 1964 roku.